Skip to content

O czym mowa? Biała sukienka, impreza, mnóstwo gości, drogie prezenty, fryzjer, kosmetyczka? Z pewnością wiele osób domyśli się, że chodzi o ni mniej ni więcej, tylko o pierwszą komunię. Co? Że jak? Na pewno jakaś grupa osób będzie zaszokowana. Ano takie są realia – pierwsze pełne uczestnictwo we mszy świętej wiąże się w dzisiejszych czasach z imprezą, jakiej jeszcze kilkanaście lat temu nie powstydziłby się młode pary. To rzecz jasna wielki wydatek, narażenie rodziny na ogromne koszta, konieczność zaciągania kredytów i brania pożyczek nie tylko przez rodziców (aby opłacić wszystkie przygotowania i imprezę), ale także przez gości (aby kupić odpowiedni prezent). Przygotowania do tej uroczystości coraz mniej mają charakter religijny, a bardziej konsumpcyjny: to znaczy odbywa się religijny wstęp w szkołach i salkach katechetycznych, ale mało kto zaprząta sobie tym głowę praktycznie całkowicie skupiają się na tym, co zewnętrzne i tak de facto, z religijnego punktu widzenia, nieistotne.

Odpowiednia sala

Komunie prawie zawsze odbywają się w maju. Tak mocno zawężony czas to wielkie problemy z salą: ten najbardziej prestiżowe lokale trzeba rezerwować z ogromnym wyprzedzeniem, jednak dla zdesperowanych rodziców, którym zależy na jak największym prestiżu, cena nie gra roli.

Suknia

Wiele dziewczynek przystępując do komunii ma na sobie miniaturki prawdziwych sukni ślubnych. Takie kreacje także często są ponad możliwości finansowe rodziców, a ich zakup finansowany jest z pożyczek lub kredytów.